Ocak 2017
E-Bülten Sayı: 1 

OSBÜK, OSB’lerin elektrik sorununu EPDK Başkanına iletti

Türkiye’de üretimin lokomotifi olan organize sanayi bölgeleri, elektrik tedarik şirketleri ile fiyat sorunu yaşıyor. Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın 2017’de elektriğe zam yok açıklamasına rağmen OSB’lere sağlanan elektriğe zam yapmak isteyen elektrik tedarik şirketleri, haksız bir şekilde ya zam ya da sözleşme feshi kozunu kullanıyor.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, konuyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret ederek, devletin her hangi bir zam yapmamasına rağmen tedarik şirketlerinin OSB’ler üzerinde zam baskısı oluşturmaya çalıştığını, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Devamı için tıklayınız

Nitelikli OSB, nitelikli kalkınma

Türkiye’nin üreten gücü OSB’ler 56. yılında. İlk olarak 1961 yılında Bursa’da başlayan Türkiye’nin OSB serüveni yarım asırlık sürede ülkenin en başarılı olduğu üretim rejimi haline geldi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Türkiye’nin Üreten Gücü” olarak nitelediği OSB’lerin ülke ekonomisine katkısının 2017 yılında da artarak devam edeceğini söyledi. OSB’lerde nitelik vurgusu yapan Kütükcü, “Nitelikli OSB, nitelikli kalkınma” dedi.

2016 yılında 11 yeni OSB kuruldu

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, 2016 yılında Türkiye’de 11 yeni OSB kurulduğunu açıkladı. Tüm ekonomik zorluklara, küresel daralmaya rağmen Türk sanayisinin ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni OSB’ler kurulmasının önemli olduğunu söyleyen Başkan Kütükcü, bu OSB’lerin Adana, Artvin, Çankırı, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Kocaeli, Ordu, Şanlıurfa, Yozgat ve Çanakkale’de kurulduğunu sözlerine ekledi.

2017’de tüzel kişilik kazanan ilk OSB Kütahya’da

2017 yılının ilk OSB'si, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 12 Ocak 2017 tarihli oluru ile Kütahya'da tüzel kişilik kazandı. Kütahya Altıntaş Zafer OSB ile birlikte Türkiye'deki OSB sayısı 309'a ulaştı. Bu OSB'lerden 12'si tarım ihtisas OSB, 245'i karma OSB, 42'si İhtisas OSB, 10'u da Islah OSB statüsünde.

MUSTAFA KEMAL MAH.
2152 SOK. KENT İŞ MERKEZİ 2/16
ÇANKAYA - ANKARA

Tel : (312) 419 41 00 - (312) 419 18 00 Fax : (312) 419 27 00
e-mail: info@osbuk.org

www.osbuk.org

Bu sitenin bir abonesi olduğunuz için bu e-postayı aldınız.
Eğer yanlışlıkla aldığınızı düşünüyorsanız veya bu listeden çıkmak istiyorsanız,buraya tıklayın